Dzisiaj 9 lutego 2021 roku obchodzimy Dzień Bezpiecznego Internetu.

Jak pokazują najnowsze badania Nastolatki 3.0, które diagnozują sytuację dzieci w okresie pandemii: wielu uczniów przebywa przed ekranem nawet 8 i więcej godzin dziennie. Wielu z nich dostrzega także wyraźną różnicę w jakości relacji z rówieśnikami oraz bliskimi, która przez wiele miesięcy jest zapośredniczona przez ekran. Nie wiadomo jak w dłuższej perspektywie wpłynie to na młodych ludzi . Emocje, psychologiczne konsekwencje wielomiesięcznej izolacji oraz stale obecne w sieci zagrożenia, na które w ostatnim czasie dzieci były jeszcze bardziej narażone.

Pamiętajmy! Cyfrowe kompetencje to nie tylko kompetencje techniczne. To zdrowe nawyki w korzystaniu z technologii, to weryfikacja treści zastanych w internecie, to etykieta i dbanie o umiar, którego zachowanie w obecnej sytuacji jest dla wielu rodzin wyzwaniem w świecie pełnym ekranów. Nie uciekniemy od nowych technologii, od życia w cyfrowym świecie. Jedyne co możemy zrobić, to wspierać nasze dzieci, edukować i towarzyszyć im w wirtualnej rzeczywistości. Świadome dziecko to odpowiedzialne dziecko, które znając zasady i specyfikę funkcjonowania sieci będzie bezpieczne.

Oto zasady bezpiecznego korzystania z internetu:

1. Otwieraj wiadomości tylko od znajomych osób,.

2. Unikaj klikania nieznanych linków i otwierania załączników w wiadomościach e-mail.

3. Dane osobowe i hasła zachowaj tylko dla siebie.

4. Zdjęcia udostępniaj tylko znanym i zaufanym osobom.

5. Pamiętaj, że osoba po drugiej stronie nie musi być tym, za kogo się podaje.

6. Szanuj prawa autorskie udostępnianych w sieci plików.

7. O niepokojących sytuacjach w sieci powiedz rodzicom lub innej zaufanej osobie dorosłej.

8. Szanuj innych użytkowników Internetu.

9. Korzystaj z umiarem z internetu!