Historia szkoły

Szkoła Podstawowa w Rybnie istnieje od dawien dawna. Nie znamy daty jej powstania, ale wiemy, że istniała jeszcze przed 1863 rokiem. Na tym placu, gdzie stoi obecna szkoła stała modrzewiowa chata, kryta słomą niska, bardzo stara i to właśnie w niej mieściła się szkoła – najpierw parafialna, potem gminna. Składała się z jednej klasy i jednego nauczyciela. Jeszcze w czasie trwania I wojny światowej około 1917 roku Gmina sprzedała chatę modrzewiową, a kupiła sąsiadujący z nią większy budynek zbudowany z kamienia i gliny.W nim powstały dwie sale lekcyjne, a później trzy.

Ponieważ dzieci przybywało powstawały  też sale lekcyjne  w domach prywatnych.  W 1934 roku w szkole w Rybnie uczyło już 6 nauczycieli  i ksiądz. Ze względu na brak sal lekcyjnych wiosną 1938 roku, rozpoczęto budowę nowego jednopiętrowego gmachu szkolnego, a już w październiku tegoż roku został on oddany do użytku. Latem następnego  roku otynkowano go na zewnątrz.

Niestety 1 września  1939 r. dzieci nie rozpoczęły w nim  nauki , gdyż wybuchła II wojna światowa i budynek został  przeznaczony na szpital wojskowy. Później  stacjonowali  tu żołnierze niemieccy,a jeszcze później  szkoła została zamieniona  w magazyn zbożowy. Smutny był okres  wojny  dla tutejszych dzieci. Tułały się one  w salach  rozrzuconych po wsi. Kierownikiem szkoły  był wówczas Zygmunt Pruski , który zorganizował też od 1941 r. tajne Gimnazjum w Rybnie. Działało ono do 1945 roku. Po wyzwoleniu nauka odbywała się w gmachu wybudowanym w 1938 roku. Ale w 1976 r. Szkoła Podstawowa w Rybnie została  przekształcona  w Zbiorczą Szkołę Gminną. Przybyła dość duża liczba dzieci ze Złotej i Erminowa i znów budynek szkolny stał się zbyt ciasny. Żeby poprawić sytuację lokalową szkoły opracowano plan rozbudowy i przystąpiono  do jego realizacji w  wyniku czego otrzymaliśmy nowe skrzydło  połączone ze starym budynkiem szkolnym. W roku 1997 oddano do użytku salę gimnastyczną.

W 2007 roku Rada Gminy powołała do  życia nową instytucję tj. Zespół Szkół w Rybnie, który powstanie z połączenia szkoły podstawowej i gimnazjum.

Nadanie imienia szkole

Mimo tak długiego istnienia  i ciągłego rozwoju Szkoła Podstawowa w Rybnie  nie miała imienia. Prace nad wyborem patrona szkoły  rozpoczęliśmy we wrześniu  1995 roku od plebiscytu. Zgłoszono wielu kandydatów : Zygmunta Pruskiego, Henryka Sienkiewicza, Mikołaja Kopernika, Marię Konopnicką, Stanisława Konarskiego. W klasach przeprowadzono  pogadanki na temat  proponowanych postaci na patrona szkoły , wykonano gazetkę informacyjną, odbyto naradę z rodzicami i Radą Gminy, konsultowano się ze społeczeństwem.

W  wyniku plebiscytu  zdecydowano , że Patronem Szkoły  zostanie  Zygmunt Pruski.

Przede wszystkim dlatego, że żył i pracował na naszym terenie, był kierownikiem tutejszej szkoły . Zmobilizowany  w 1939 r. do wojska brał udział w kampanii wrześniowej. Po ucieczce z niewoli  niemieckiej wrócił  do Rybna   i zaczął  w warunkach okupacyjnych  organizować tajne nauczanie . Codziennie przez okres  całej okupacji  narażał  swoje życie  po to, żeby młodzież z naszego terenu  mogła zdobywać wiedzę mimo zakazu władz niemieckich. Społeczeństwo  Gminy Rybno wyraziło  swój szacunek i wdzięczność Zygmuntowi Pruskiemu oraz wszystkim, którzy w Tajnym Gimnazjum w Rybnie  pracowali, fundując tablicę pamiątkową , wmurowaną w ścianę frontową szkoły w r. 1974. Po raz drugi  zrobiliśmy to, nadając   naszej szkole  imię Zygmunta Pruskiego. Uważamy, że jest godnym wzorem do naśladowania dla wszystkich uczniów.