Kolejna odsłona wymiany międzyszkolnej Rybno – Weener

W dniach 23 – 29 września 2019 roku, Szkoła Podstawowa z Oddziałami Przedszkolnymi w Rybnie im. Zygmunta Pruskiego, po raz kolejny, gościła grupę uczniów i nauczycieli z zaprzyjaźnionej szkoły z Niemiec – Oberschule Weener. Trwająca prawie trzydzieści lat wymiana nadal cieszy się dużym zainteresowaniem. W tym roku odwiedziła nas liczna, bo 30 – osobowa grupa młodzieży oraz 3 opiekunów. Spotkania są zawsze okazją do pokazania gościom najbliższej okolicy jak i trochę dalszej części Polski. Wymiana międzyszkolna ma głównie na uwadze wzajemne poznawanie się młodzieży z różnych krajów, o różnej kulturze, mówiącej innymi językami, przełamywanie stereotypów. Realizacji tych celów służył ciekawy program. Niemiecka młodzież, razem z polskimi kolegami uczestniczyła w integracyjnym ognisku, które odbyło się na terenie Oddziału Muzeum Archeologicznego w Rybnie. Goście zostali przyjęci w Urzędzie Gminy Rybno. Wspólnie zwiedziliśmy Żelazową Wolę, Warszawę, Płock, Toruń. Zainteresowanie gości wzbudziły warsztaty podczas, których młodzież mogła własnoręcznie zrobić pizzę, czekoladę czy pierniki. Podczas wszystkich spotkań panowała wesoła, przyjacielska atmosfera. Bariera językowa, która zawsze na początku budzi obawy, okazała się do pokonania. Komunikacja odbywała się w języku niemieckim i angielskim, ale też polskim – wśród gości były dziewczynki pochodzenia polskiego. Szczególnie dziękujemy za pomoc rodzicom naszych uczniów, którzy ciepło i serdecznie przyjęli gości do swoich domów, opiekowali się nimi jak własnymi dziećmi. Duże było też zaangażowanie dyrekcji szkoły, nauczycieli i innych pracowników podczas przygotowania i realizacji poszczególnych punktów programu. Od początku wymiany wsparcia merytorycznego i finansowego udziela nam Polsko – Niemiecka Współpraca Młodzieży. Już teraz cieszymy się na kolejny wyjazd, tym razem to my będziemy gośćmi.

Weener- Rybno