"Przerwy na czytanie"

W dniu 15 maja 2019 r. w Szkole Podstawowej z Oddziałami Przedszkolnymi w Rybnie  im. Z. Pruskiego  podobnie jak w wielu innych polskich  szkołach, została podjęta  akcja bicia rekordu w ilości osób czytających na szkolnej przerwie. Akcja „Przerwa na czytanie" organizowana jest w ramach  Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek  i została zainicjowana przez   Bibliotekę Pedagogiczną WOM w Gorzowie Wlkp. Ponadto wydarzenie zostało objęte patronatem honorowym Prezydenta Miasta Gorzowa Wlkp. Jacka Wójcickiego , Fundacji
,, ABCXXXI-Cała Polska czyta dzieciom’’ i pani Ewy Rawy – Lubuskiego Kuratora Oświaty.

Akcja ma na celu: promowanie czytelnictwa, zwrócenie uwagi na wartość czytania, integrację środowiska lokalnego, stworzenie sytuacji dla uczniów, w których książka kojarzy się z przyjemnością, a także zwrócenie uwagi nauczycieli na ich rolę w rozwijaniu czytelnictwa wśród uczniów.

Akcję w naszej szkole przygotowali nauczyciele bibliotekarze panie Z.Wawrzyńczak i H.Fortuna. Społeczność naszej szkoły bardzo aktywnie włączyła się w zaproponowane działania. Nikogo nie trzeba było przekonywać do czytania. Okazało się, że jest wśród nas wielu moli książkowych, którzy tylko czekają, by wziąć do ręki przeczytać kolejną książkę.

Akcja została przeprowadzona w dniu 15 maja 2019r, na  przerwie po drugiej lekcji. W szkole  zostały przygotowane tzw. strefy czytania. Nauczyciele, którzy włączyli się do akcji czytali uczniom wybrane książki, w większości były to omawiane lektury, ale również uwielbiane przez dzieci książki z serii  ,, Zaopiekuj się mną’’ .  Uczniowie klas pierwszych wspólnie z wychowawczynią czytali   ,, Cukierku, ty łobuzie’’, klasy drugie poznawały przygody milusińskich z serii ,,Zaopiekuj się mną’’,  klasy trzecie śledziły losy psa bohatera w lekturze,, O psie, który jeździł koleją’’. Natomiast dzieci z klas przedszkolnych wspólnie, na korytarzu szkolnym czytały książeczki, które znajdują się w ich kącikach czytelniczych w  salach  lekcyjnych. Uczniowie klas IV - VIII zorganizowali przerwę na czytanie na początku trzeciej lekcji. Młodzież wybrała swoje ulubione pozycje. Uczniowie klas IV I V  którzy przebywali na wycieczkach szkolnych zorganizowali sobie przerwę na czytanie podczas odpoczynku w schronisku. Na wycieczkę każde z dzieci zabrało swoje ulubione pozycje książkowe.

W akcji „Przerwa na czytanie" w naszej szkole wzięło udział 255 uczniów, nauczycieli i pracowników administracyjnych.

Akcja rozbudziła zainteresowania czytelnicze wielu uczniów. Udowodniła, że dzieci kochają książki i chętnie do nich zaglądają nawet podczas wycieczek.

"Przerwa na czytanie"