Poczytaj przedszkolakom

W Szkole Podstawowej w Rybnie tradycją było i jest czytanie przedszkolakom przez dzieci z klas I-III. Celem tego przedsięwzięcia  było  zainteresowanie przedszkolaków i uczniów czytaniem, uwrażliwienie ich na słuchanie ze zrozumieniem, a z drugiej strony rozwinięcie w uczniach techniki czytania, przybliżenie i zachęcenie do podejmowania pracy z młodszymi w ramach swoich możliwości. Realizacja  projektu w ciągu  roku szkolnego przebiegała cyklicznie. W realizację projektu włączeni byli uczniowie klas I-III, którzy czytali swoim młodszym koleżankom i kolegom. Grupą słuchającą były dzieci z oddziałów przedszkolnych w naszej szkole. Teksty do czytania wybierali nauczyciele z klas I-III we współpracy z nauczycielami klas przedszkolnych. Zazwyczaj były to bajki takie jak ,, Czerwony Kapturek’’, ,, Kopciuszek’’ lub baśnie Andersena, wiersze znanych i lubianych polskich poetów. Uczniowie czytający przygotowali ilustrację do fragmentu czytanej przez siebie baśni. Zaciekawienie i skupienie przedszkolaków było bardzo duże. Chętnie słuchali i obserwowali treść plastyczną zawartą na przedstawionych przez uczniów rysunkach. Po wysłuchaniu baśni przedszkolaki znały odpowiedzi na pytania. Sami opowiadali kolejność wydarzeń na podstawie ilustracji, potrafili scharakteryzować postaci i opisać ich cechy. Uczniowie czytający bajkę  z klas I- III, nauczyli się bardzo dobrze czytać swój tekst i mówić go na tyle głośno, aby odbiór był słyszalny i wyraźny. Nasi uczniowie ambitnie zaangażowali się w słuchanie i czytanie młodszym. Było to dla nich nowe doświadczenie, ale za każdym razem „stawiali sobie poprzeczkę” coraz wyżej i osiągali wyznaczony cel. Dzięki temu, że oprócz przedszkolaków uczniowie mogli wystąpić w roli czytających, jak i słuchających, musieli uwrażliwić się na dokładne słuchanie, zapamiętywanie informacji, a także przezwyciężyć tremę i skupić się na wyraźnym, głośnym i zrozumiałym czytaniu.

Poczytaj przedszkolakom