Sprawozdanie z uroczystości szkolnej „ Pasowania na czytelnika”

Sprawozdanie z uroczystości szkolnej „ Pasowania na czytelnika”. Szkoła Podstawowa im. Adama Mickiewicza w Staniątkach. Staniątki

Pierwsze spotkanie z biblioteką szkolną to wyjątkowa uroczystość, a pierwsze wypożyczenie książki powinno na długo pozostać w pamięci dziecka.

Kuklewicz

Nic więc dziwnego, że ślubowanie przyszłych czytelników z klas I a i I b, które odbyło się 28.01.2021r. i było dla nich ogromnym przeżyciem.

A wszystko zaczęło się od pogadanki nauczyciela biblioteki , z której dzieci dowiedziały się dlaczego warto czytać książki i jak je szanować.

Głównym celem uroczystości było zachęcenie najmłodszych uczniów do korzystania z biblioteki szkolnej, wypożyczania książek oraz nieustannego rozwijania umiejętności czytania.

Pasowanie na czytelnika to oficjalne przyjęcie uczniów do grona czytelników biblioteki. Zanim jednak uczniowie złożyli przyrzeczenie musieli wykazać się znajomością bajek i bajkowych postaci, z czym poradzili sobie doskonale. Następnie zapoznali się z księgozbiorem przeznaczonym dla najmłodszych czytelników, regulaminem biblioteki, sposobem wypożyczania książek oraz prośbami książki.

Po takim wprowadzeniu, skupione i poważne uroczycie przyrzekły, że będą kochać i szanować książki, korzystać z ich mądrości i sumiennie wypełniać obowiązki czytelnika. Następnie każde z dzieci po raz pierwszy wypożyczyło książkę do domu. Ponadto każdy  uczeń z klasy pierwszej otrzymał na powitanie książkę pt. ,, Pierwsze abecadło’’. Te książki  nasza szkoła otrzymała od Instytutu Książki w ramach kampanii ,, Mała książka – wielki człowiek’’. Strategicznym celem tego projektu jest rozwój czytelnictwa wśród dzieci  w różnych grupach wiekowych. Projekt jest realizowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pod patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej.

Spotkanie przebiegło w miłej i przyjaznej atmosferze. Po takim wspólnym spotkaniu biblioteka będzie kojarzyła się najmłodszym uczniom z miejscem bezpiecznym, przyjaznym i radosnym, gdzie uczniowie są zawsze mile widziani.