Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Rozmiar czcionek: A A+ A++ | Zmień kontrast

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa w bibliotece szkolnej

Sprawozdanie z realizacji przedsięwzięć w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa

 

 1. Pierwszym z działań, które zostało wykonane w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa  było przeprowadzenie ankiety wśród młodzieży szkolnej i nauczycieli na temat: „Warto przeczytać”. W ankiecie brali udział uczniowie ze wszystkich klas, nauczyciele  i rodzice, którzy wpisywali tytuły książek wartych kupienia. Część tytułów pochodziła także ze stron internetowych ”Lubimy czytać”( Top 100), czasopism młodzieżowych (Cogito, Junior, ).Propozycje zbierane były od kwietnia 2019 do czerwca 2019 roku. W czerwcu gotowa lista książek do zakupu została przekazana do zaopiniowania Radzie Rodziców i Samorządowi Uczniowskiemu.
 2. Po otrzymaniu środków w wysokości 15000 zł, od września do października 2019 roku rozpoczął się etap kupowania i opracowywania nowości. W tym okresie zakupiono 655 egzemplarzy książek, na łączną sumę 15000 zł. 10% stanowiły lektury, a resztę beletrystyka i literatura popularno-naukowa.  
3. Kolejny etap to wyeksponowanie nowości. W bibliotece szkolnej wydzielono regały z zakupionymi książkami. Podzielono nowości na działy: literatura piękna, młodzieżowa, kryminały, literatura fantasy  i popularno-naukowa, które miały ułatwić uczniom poszukiwania, a na stronie szkoły umieszczono zestawienie tematyczne ,, NPRCz’’ , gdzie można znaleźć listę zakupionych tytułów w ramach Programu. 
4. Została wprowadzona zmiana Regulaminu Pracy Biblioteki Szkolnej – nowy regulamin znajduje się na stronie internetowej szkoły. Zmiana dotyczy „Dostosowania pracy biblioteki do potrzeb uczniów w szczególności przez umożliwienie im wypożyczania książek na okres ferii zimowych i letnich.” Organizacja pracy bilioteki została dostosowana do potrzeb uczniów- uczniowie maja możliwość wypożyczania książek na przerwach, przed lekcjami i po lekcjach oraz na wakacje i ferie. 
 5. Nawiązanie współpracy z nauczycielami w celu realizacji projektów czytelniczych. Programem zostali objęci wszyscy  uczniowie ze Szkoły Podstawowej z Oddziałami Przedszkolnymi w Rybnie im. Z. Pruskiego.  W okresie od stycznia 2019r. uczniowie  uczestniczyli w akcjach promujących czytelnictwo takich jak: ,, Jak nie czytam, jak czytam’’, IV Przerwa na czytanie – ogólnopolska akcja bicia rekordu w czytaniu na przerwie, akcja ,, Zaczytani’’- zbiórka książek dla Stowarzyszenia na rzecz Niepełnosprawnych ,, Dobra Wola’’ w Błoniu. 

 6. W trakcie zebrań z rodzicami były przeprowadzane spotkania z pedagogiem i psychologiem, którzy dodatkowo mówili  o zaletach czytania i wspólnego wyboru literatury przez dzieci i ich rodziców. Ponadto wychowawcy przekazali informacje listu prezesa FUNDACJI Cała Polska Czyta Dzieciom, o wpływie czytania na rozwój dzieci i młodzieży.

 7. Podjęcie współpracy z innymi bibliotekami: - Miejską Biblioteką Publiczną w Sochaczewie oraz Gminną  Biblioteką Publiczną w Rybnie  w celu wykorzystania oferty edukacyjnej bibliotek w edukacji uczniów naszej szkoły, wymiany informacji o wydarzeniach promujących czytelnictwo, udział uczniów w konkursach i projektach organizowanych przez te instytucje: - konkursach recytatorskich, w konkursach plastycznych. 

8. W czasie realizacji programu zorganizowano:

Organizacja wydarzeń promujących czytelnictwo z udziałem uczniów:

·         Obchody Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych( konkursy na zakładkę do książki, zabawy czytelnicze, tworzenie haseł promujących czytelnictwo, głośne czytanie książek w klasach)

·         Prezentacja nowości czytelniczych

·         Artykuły na stronie szkoły : recenzje uczniów, zdjęcia prac plastycznych uczniów.

·         Wystawa prac fotograficznych nt.,, Piękna nasza , Polska cała’’ 

·         Poranki czytelnicze  dla przedszkolaków – czytanie dzieciom na świetlicy

·         Wystawy okolicznościowe i pomoc w dekoracji na imprezy i uroczystości szkolne np. Nadanie herbu Gminie, święto Patrona, Narodowe święto Niepodległości.

·         Lekcje biblioteczne np. z okazji Święta Pluszowego Misia, Pasowanie na czytelników uczniów klas I.

·         Kiermasz Taniej Książki we współpracy z KiHTK ze Żnina

·         Rok J.Conrada – wystawka.

·         Narodowe Czytanie ,, Wesela’’ współpraca z GBP w Rybnie

·         Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania

·         Wystawa -nowości zakupionych w ramach NPRCz .

·         Mając na uwadze to jak ważne jest czytanie w rozwoju dzieci, jakie niesie ze sobą korzyści, w ramach naszego szkolno-ministerialnego projektu ruszyliśmy z akcją skierowaną do przedszkolaków pod nazwą „PoczytajMy”. Uczniowie naszej szkoły czytali 4., 5. i 6. latkom literaturę Tuwima i Brzechwy.

9. W ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa w każdej klasie zostały zrealizowane projekty edukacyjne z wykorzystaniem księgozbioru biblioteki szkolnej

·         Poczytaj przedszkolakom – cykliczne czytanie dzieciom przez starszych kolegów

·         W klasach I-III tworzenie dzienniczków lektur 

·         Coroczny Międzyszkolny Konkurs czytelniczy organizowany przez bibliotekę we współpracy z nauczycielami Klas I-III

·         W klasach IV-VIII pisanie wierszy o patronie szkoły, listu do patrona szkoły.

Podsumowanie:

 Fundusze z NPRCz zostały przez bibliotekę szkolną w pełni wykorzystane. Książki do biblioteki zostały zakupione zgodnie z zapotrzebowaniem uczniów, dzięki zakupom z NPRCz biblioteka ożyła. Regały z nowościami codziennie są w zainteresowaniu czytelników. W ciągu miesiąca dało się zauważyć  wzrost czytelnictwa w stosunku do analogicznych miesięcy roku ubiegłego. Wzrosła świadomość rodziców w zakresie znaczenia książki (uczniowie wypożyczają także dla rodziców). Program otworzył możliwości do nowych, ciekawych działań w bibliotece i w szkole.  W drugim semestrze przewidziana jest realizacja takich zadań, jak: 

- akcja „W Rybnie  dobrze mi się czyta”

   # Klasyka Literatury,

 

 

 

Zegar

Nasza placówka

Kalendarz

Lista wydarzeń w miesiącu Maj 2024 Brak wydarzeń w tym miesiącu.

Imieniny