Konkurs Czytelniczy

W dniu 06.06.2019r. w  Szkole Podstawowej z Oddziałami Przedszkolnymi w Rybnie im. Zygmunta Pruskiego obył się III Powiatowy Konkurs Czytelniczy dla klas I-III ze znajomości baśni H.CH. Andersena. Konkurs jak co roku przygotowali nauczyciele edukacji wczesnoszkolnej i nauczyciele bibliotekarze. W komisji konkursowej zasiedli : pani E.Lewandowska – przewodnicząca Rady Rodziców, nauczyciel biblioteki P. Z. Wawrzyńczak i nauczyciele ze szkół biorących udział.  Uczestnikami byli uczniowie klas I-III ze szkół z Iłowa, Kaptur i Rybna.  Przygotowując się do konkursu dzieci czytały baśnie Andersena takie jak „Calineczka”, „Królowa Śniegu”, „Brzydkie kaczątko, „Nowe szaty cesarza”, Księżniczka na ziarenku grochu”. Konkurs składał się z dwóch etapów, szkolnego i powiatowego. Każda szkoła typowała po trzech uczestników, którzy reprezentowali swoje placówki  w drugim etapie. Każdy uczestnik pracował na swoje konto.

W  II etapie konkursu uczniowie odpowiadali na pytania, rozpoznawali cytaty, dopasowywali rekwizyty do poszczególnych baśni, układali tytuły z rozsypanki wyrazowej i podkreślali skojarzenia do wybranego utworu. Poziom konkursu był wyrównany. Uczestnicy wykazali się wnikliwą wiedzą na temat twórczości Andersena. Po podliczeniu punktów w kartach  odpowiedzi wyłoniono zwycięzców. Pierwsze zaszczytne miejsce zajął Aleksander Jurgiel ze SP w Rybnie, drugie Magdalena Walczak ze SP z Iłowa i trzecie miejsce zajęła Lena Bartosiak ze SP z Rybna. Wyróżnienie otrzymał Oskar Górecki. Zwycięzcy otrzymali nagrody ufundowane przez Radę Rodziców w Rybnie. Pozostali uczestnicy otrzymali dyplomy i upominki, gdyż wykazali się również dużą znajomością literatury.

Podczas konkursu przygotowana była wystawka prac plastycznych do  baśni Andersena. Celem konkursu było zachęcenie uczniów do czytania i poszanowania książek, uświadomienie roli książki w życiu człowieka oraz uwrażliwienie na krzywdę innych.  Podczas tego spotkania dzieci świetnie się bawiły i zarazem pogłębiały wiedzę. Konkurs będziemy kontynuować co roku.
Zasadne jest zatem organizowanie w przyszłości podobnych konkursów.  Jako bibliotekarze i nauczyciele klas I-III  i jednocześnie organizatorzy  konkursu zauważyliśmy  iż w czasie trwania konkursu jak też i po jego zakończeniu wzrosła liczba wypożyczeń „Baśni” Andersena’’  i zainteresowania czytelnicze innymi baśniami spoza kanonu lektur.