Jak nie czytam, jak czytam

Akcja: Jak nie czytam,  jak czytam
Data przeprowadzenia akcji: 07.06.2019r.
Godzina przeprowadzenia akcji: 10.00
Miejsce przeprowadzenia akcji: Na sali gimnastycznej uczniowie z klas I – VIII, 3 Gimnazjum. Na boisku dzieci z klas przedszkolnych.
Przebieg akcji:

W piątek 7 czerwca, o 10.00 nasza społeczność uczniowska przyłączyła się do ogólnopolskiej akcji masowego czytania "Jak nie czytam, jak czytam".  W tym samym czasie uczniowie z całej Polski zebrali  się w swoich szkołach lub poza nimi, aby wspólnie czytać swoje ulubione książki. Przy organizacyjnej pomocy bibliotek stworzyli niespotykaną dotąd ogólnopolską akcję, ustanawiając rekord czytania w jednym momencie.
Jesteśmy Szkołą Podstawową w miejscowości Rybno, niedaleko Sochaczewa. Nasza szkoła liczy 456  uczniów. W akcji wzięło udział 370  osób( 105 dzieci z oddziałów przedszkolnych i 265 uczniów). Na tydzień przed planowaną akcją w szkole były porozwieszane plakaty zachęcające do udziału w tej akcji. Młodsze dzieci wspólnie ze swoimi paniami spotkały się na zielonym skwerku obok sal lekcyjnych. Młodszym dzieciom uczniowie z klasy 2a czytały bajkę

pt. ,, Czerwony Kapturek’’. Natomiast starsi uczniowie spotkali się na sali gimnastycznej, po stworzeniu wspólnego koła usiedli do wspólnego czytania. Tak jak to jest w założeniach akcji przez dziesięć minut dzieci  czytały  książki, każdy przyniósł swoją książkę z domu, którą lubi, z którą chętnie podzieliłby się z innymi dziećmi. Na zakończenie akcji  fragment ,, Małego księcia’’ przeczytała uczennica z klasy 5a.
Dzieciom bardzo podobała się ta forma czytania, która, mamy nadzieję, zachęci uczniów do sięgania po książkę częściej. Dzieci zobaczyły, że każde miejsce może być dobre do czytania, które może być przyjemne, a nie obowiązkowe. Zadowolone wyraziły chęć uczestnictwa
w akcji w następnym roku.