E-BIBLIO

Biblioteka XXI wieku ma  nowoczesne i skomputeryzowane oblicze. Idąc z duchem czasu i wymaganiami stawianymi uczniom i nauczycielom przez nauczanie zdalne do biblioteki szkolnej w Szkole Podstawowej z Oddziałami Przedszkolnymi w Rybnie im. Zygmunta Pruskiego został zakupiony program E-BIBLIO firmy LIBRUS SYNERGIA, służący  do katalogowania zbiorów bibliotecznych, prowadzenia ksiąg inwentarzowych, obsługi ubytkowania zasobów oraz przeprowadzania skontrum w szkolnej bibliotece. Uczniowie będą mogli przeglądać i rezerwować książki online. Dzięki programowi czytelnik będzie mógł sprawdzić jakie książki ma wypożyczone, kiedy powinien je zwrócić oraz może zarezerwować interesującą go książkę z dowolnego miejsca pobytu. Aby zalogować się do systemu e-biblio należy wykorzystać swój login i hasło z LIBRUS Synergia. Jednym z głównych zadań szkół jest przygotowanie młodych ludzi do życia w społeczeństwie informacyjnym, w którym nie mogą czuć się zagubieni. Wypełnieniem tego zadania  zajmują się szkolne biblioteki, które starając się nadążać za zmieniającymi się sposobami korzystania z książek i mediów przez uczniów, przekształcają się w nowoczesne centra medialne.

Od marca 2021 roku nauczyciele bibliotekarze katalogują księgozbiór biblioteczny w systemie E-BIBLIO. Do wprowadzenia na platformę E-BIBLIO mają ponad 14 000 pozycji. Biblioteka szkolna zawiera w swoim księgozbiorze przede wszystkim lektury szkolne jak i nowe pozycje zakupione z Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Biblioteka szkolna wypożycza książki uczniom podczas wyznaczonych dyżurów, natomiast w czasie pozostałych godzin pracy bibliotekarze wprowadzają system E-BIBLIO i przeprowadzają inwentaryzację księgozbioru.