Projekt e-twinning “Kuferek z pamiątkami”

Projekt e-twinning skierowany był do uczniów 25 placówek oświatowych w Polsce, a uczestniczyła w nim grupa uczniów z klasy VII B, która w trakcie dodatkowych zajęć realizowała poszczególne zadania projektowe. Koncepcja projektu dotyczyła zagadnień związanych z dziedzictwem kulturowym, tradycją i więzią rodzinną. Uczniowie w rozmowach ze starszymi członkami rodziny, poznawali rodzinne historie poprzez unikatowe pamiątki z dawnych czasów. Tworzyli w grupach własne, wirtualne “Kufry z pamiątkami” w których umieszczali zdjęcia swoich pamiątek rodzinnych.
Nagrywali historie przedmiotów w aplikacji Vocaroo i wysyłali je partnerskiej grupie uczniów. Szkoła w Rybnie współpracowała m.in. ze Zespołem Szkół w Tulcach, Szkoła Podstawowa im. Matki Jadwigi Borzęckiej w Poznaniu, oraz Szkołą Podstawową nr1 w Wyszkowie. Zadaniem partnerów było odgadnięcie i dopasowanie opisów do zdjęć. Kolejnym krokiem uczniów pracujących przy projekcie było stworzenie komiksu opartego na historii zwycięskiego przedmiotu i opublikowanie go w programie Storyjumper na stronie e-twinning. Projekt powstał w oparciu o korelacje przedmiotów humanistycznych m.in. historii, plastyki , języka polskiego oraz informatyki.
W trakcie realizacji projektu, uczniowie podejmowali działania związane z promowaniem i szacunkiem dla spuścizny rodzinnej oraz pielęgnowaniem relacji z rodziną, a w szczególności z osobami starszego pokolenia. Ponadto, wspólnie z uczniami innych szkół pracowali nad stworzeniem logo projektu i dzielili się swoimi wskazówkami na platformie e-twinning. Efektem udziału w projekcie jest zapoznanie się uczniów z platformą edukacyjną e-twinning, która oferuje sieć współpracy pomiędzy szkołami i uczniami na całym świecie, a także podniesienie świadomości uczniów na temat tradycji swoich rodzin i zwrócenie uwagi na przedmioty będące świadkami historii.
Justyna Grabowicz